Sliezsky dom - Hrebienok

Turistická trasa Sliezsky dom - Hrebienok, Vysoké Tatry

Zdolajte s nami túru na Hrebienok

Hrebienok je turistické stredisko nachádzajúce sa nad Starým Smokovcom na úpätí Slavkovského štítu v nadmorskej výške 1 285 m n. m. V súčasnosti slúži Hrebienok ako významné lyžiarske a turistické stredisko. Je východiskovým bodom do Malej Studenej doliny a Veľkej Studenej doliny, ako aj na Slavkovský štít.

O túre:

Vhodná pre: začiatočníkov ale aj pokročilých turistov
Prevýšenie: hore: 385 m
Celkový čas túry: 3 h 20 min.
Prístupnosť LETO/ZIMA: otvorená počas obdobia bez súvislej snehovej pokrývky
Nepotrebujete horského vodcu

Plán cesty:

Hrebienok (1285 m) –  Sliezsky dom (1670 m, 2 h). Naspäť rovnakou cestou (1 h 15 min.), celkový čas 3 h 20 min.
Od Sliezskeho domu zídeme k Velickému plesu, prejdeme malou lúčkou. Pokračujeme po rovnom úseku, na jednom skalnom úseku je chodník dosť úzky (v prípade poľadovice nebezpečný!). Chodník začína mierne stúpať, traverzujeme Sennú kopu. Obchádzame terénnu vyvýšeninu a po pravej strane obchádzame v kosodrevine skryté Slavkovské plieska. Kosodrevinu vystrieda les. Začíname prudko klesať až k rázcestiu na Magistrále, potom už je klesanie miernejšie a pokračujeme až na Hrebienok.

Túra z Hrebienka na Sliezsky dom

Z Hrebienka sme sa vybrali po červených turistických značkách, ktoré sú už od samého začiatku túry veľmi dobre viditeľné. Turisticky chodník je väčšinu času do kopca, ale stúpanie je vďaka lesnej ceste a kameňom veľmi dobre zvládnuteľné. Po hodine cesty lesom sa pomaly les prelína do kosodreviny a nám sa naskytuje nádherný výhľad na Poprad, priľahlé obce a dediny. Zároveň sa nám so vstupom do kosodreviny otvára výhľad na Sliezsky dom a teda cieľ našej cesty. Záverečná fáza túry sa tiahne popod štíty po kameňoch a vyžaduje pevnú turistickú obuv. Približne po dvoch hodinách sme dosiahli cieľ našej túry – Horský hotel Sliezsky dom.

SO SEBOU SI ZOBERTE:

  • Desiatový balíček (balíček proti hladu aj smädu)
  • Turistické paličky (výborný doplnok, ktorý šetrí kĺby a kolená)
  • Turistickú mapu (s ňou isto nezablúdite a spoznáte všetky zaujímavosti v okolí)
  • Ďalekohľad (aby vám neunikol žiaden kamzík, svišť, rys alebo dokonca medveď)