Vhodná pre: mierne pokročilých turistov
Dĺžka túry: 4 km
Prevýšenie: 557 m
Celkový čas túry (tam a späť): 4 h
Prístupnosť LETO / ZIMA: len v sprievode horského vodcu
Do Medvedieho sedla nevedie značený chodník
Cesta do panenského Medvedieho sedla
Existuje iba málo miest, odkiaľ sa vám naskytne takýto fantastický výhľad na Gerlach. Medvedie sedlo je uprostred divokej prírody, neporušenej ľudskou činnosťou. Jeho krásy vám ukáže skúsený horský vodca a našu najvyššiu horu môžete mať ako na dlani.
Gerlachovský štít ako na dlani
Chystáte sa na výstup na Gerlach? Pokochajte sa v rámci prípravy na túru jeho majestátnym masívom z Medvedieho sedla. Z Velickej doliny vystupuje neskutočne vysoko – prevýšenie sa rovná takmer dvom mrakodrapom Empire State Building nad sebou. Dlho sa nevedelo, že práve Gerlach je najvyšším vrcholom Tatier. Naši predkovia prvenstvo prisudzovali Kriváňu, Lomnickému štítu i Ľadovému štítu. Definitívne bolo jeho prvenstvo potvrdené až v roku 1838.
Ak sa na Gerlachovský štít ešte nechystáte, užite si aspoň pohľad naň z tohto úžasného vyhliadkového miesta. Túra s horským vodcom tam aj späť vám zaberie iba 4 h.
Východ slnka, ktorý vám vezme dych
Vyrazte od nás s horským vodcom na túru zavčas ráno a uvidíte nezabudnuteľné divadlo tatranskej prírody – východ slnka spoza Nízkych Tatier, ktorý ožiari prebúdzajúcu sa Popradskú kotlinu. Krajšie ráno nezažijete. Príďte v letný večer počas magického splnu mesiaca a sledujte, ako zapadá za hrebeň Končistej.
Slavkovský štít: vrch, ktorý prišiel o prvenstvo
Podľa niektorých predpokladov mohol byť Slavkovský štít (2452 m) kedysi najvyšším tatranským vrcholom. O svoj štatút však prišiel v roku 1813 po obrovskej skalnej lavíne. Dnes je jedným z najvyšších slovenských vrcholov, ktoré sa dajú zdolať bez horolezeckej techniky. Ľudia naň vystupujú už viac než 350 rokov. Prvý záznam o výstupe máme z roku 1664.
Prekrásna dolina pod Slavkovským štítom sa odjakživa bráni ľudským zásahom. V roku 1878 tu otvorili útulňu, ktorú o štyri roky neskôr zničila snehová lavína. Po druhej svetovej vojne chceli športovci zo Smokovca postaviť chatu na bezpečnejšom mieste, ale sklad stavebného materiálu im strhla ďalšia lavína. Dnes je Slavkovská dolina verejnosti neprístupná, turistický chodník vedie iba popod ňu.
Miznúce plieska
Pozrite sa z Medvedieho sedla do pásma kosodreviny v Slavkovskej doline a pozrite si Slavkovské pliesko. Kedysi malo pomenovanie v slovenských aj poľských mapách ,,Tri plesá“. Dnes už nájdete označenie len v jednotnom čísle – ako Slavkovské pliesko. Plesá boli pôvodne tri, no dve časom vyschli a dnes sa napĺňajú iba sporadicky nepatrným množstvom vody. To jedno, čo zostalo, má hĺbku 2,5 m a iba 0,1 ha vodnej plochy.
Bradavica
Keď sa pozriete z Medvedieho sedla na sever do diaľky, tak na konci Slavkovskej dolinky nájdete mohutnú Bradavicu (2476 m). Tento významný vrchol rozdeľuje tri doliny – Velickú, Slavkovskú a Veľkú studenú dolinu. Úsmevný názov získala vďaka kamennému výčnelku na vrchole, ktorý pripomína veľkú bradavicu. Vrchol Bradavice je dokonca vidieť aj z vašej izby na Sliezskom dome.
Navštívte Sliezsky dom, prejdite sa k Medvediemu sedlu a Bradavica vás odmení nevšedným pohľadom na svoje obrovské steny spadajúce do Slavkovskej dolinky.