horský hotel sliezsky dom
Domov/ O hoteli

Vitajte v Sliezskom dome

Horský hotel Sliezsky dom, Vysoké Tatry
Horský hotel Sliezsky Dom**** je najvyššie položený hotel s komplexnou vybavenosťou na Slovensku v nadmorskej výške 1670 m n. m.

Sídli priamo pod Gerlachom, najvyšším štítom Slovenska. Má jedinečnú polohu a ponúka komplexné služby, ktoré uspokoja aj najnáročnejších klientov.

Započúvajte sa do ticha hôr, vychutnajte si krásne pohľady na tatranskú prírodu a ,,dobite si baterky“ v najvyššie položenom horskom hoteli na Slovensku.

Pre rodiny s deťmi je k dispozícii detská postieľka, detská stolička, prebaľovací pult, detský nosič na túru, mini detský kútik.

Horský hotel Sliezsky dom v zime, Vysoké Tatry

Príbeh horského hotela

1871
Prvá kamenná stavba

História Sliezskeho domu sa začala písať v roku 1871, kedy bola na jeho mieste postavená prvá kamenná budova. Tú však už o tri roky neskôr zmietla snehová lavína. Neskôr ju nahradila prízemná novostavba s celkovo ôsmimi izbami, z toho štyrmi hosťovskými. Súčasťou objektu boli dva sklady, kuchyňa a maštaľ pre dve kravy, ktoré zásobovali prevádzku čerstvým mliekom. Budovu slávnostne otvorili 2. júna 1895.

1907 a 1908
Vznik horskej chaty

V rokoch 1907 a 1908 bola pôvodná chata rozšírená o priestrannú prístavbu, čím Sliezsky dom zvýšil svoju kapacitu na 40 lôžok. Jeho prevádzka bola počas roka od 15. júna do 15. septembra.

Sliezsky dom bol dejiskom priekopníckych lyžiarskych školení a počas prvej svetovej vojny slúžil ako výcvikové stredisko horských vojenských oddielov. Velická dolina rokmi postupne získavala na popularite a Sliezsky dom sa stal ideálnym východiskovým bodom na výstup na Gerlachovský štít. Aj vďaka tomu sa dočkal ďalšej prestavby, ktorá trvala až do roku 1959. Vynovená chata poskytovala ubytovanie v jednoduchých nocľahárňach pre 12 osôb a na komfortnejšie ubytovanie v 3- až 4-lôžkových izbách so skriňami pre dovedna 103 ľudí. Pohodlie ubytovaných hostí sa výrazne zvýšilo zavedením studenej aj teplej vody, elektriny a ústredného kúrenia. Vynovená chata však turistom neslúžila dlho. V roku 1962 ju zasiahol požiar a v priebehu jedinej noci úplne vyhorela.

1965
Horský hotel Sliezsky dom

V roku 1965 začala výstavba ,,Paláca pod Gerlachom“. Nový hotel uviedli do prevádzky o tri roky neskôr. V čase otvorenia mal nový Sliezsky dom kapacitu 130 lôžok, neskôr sa zvýšila až na 148 lôžok. Začiatkom 90-tych rokov bol hotel sprivatizovaný, nový majiteľ však nemal dostatok finančných prostriedkov na jeho prevádzku, a tak hotelové dvere zostávali pred hosťami často zatvorené.

1995
Návšteva Jána Pavla II.

Sliezsky dom poskytol prístrešie nespočetnému množstvu turistov, horolezcov a lyžiarov, medzi ktorými nechýbali významné osobnosti. V roku 1995 ho navštívil pápež Ján Pavol II., ktorý počas svojej návštevy vysvätil drevený kríž. Ten je na jeho počesť osadený nad Sliezskym domom dodnes.

2009 až 2011
Súčasný horský hotel Sliezsky dom

Sliezsky dom prešiel v rokoch 2009 až 2011 kompletnou rekonštrukciou a na jeho mieste dnes stojí najvyššie položený horský hotel s komplexnou ponukou služieb pre individuálnych aj firemných klientov. Vďaka citlivému architektonickému prístupu si exteriér aj interiér hotela zachovali tradičný tatranský štýl, ktorého atmosféru ešte zvýrazňuje použitie kvalitných prírodných materiálov a fotografií Vysokých Tatier od Ladislava Janigu.

Hotel má k dispozícii 44 izieb. Hotel ponúka aj bezbariérovú štandardnú izbu.

Vysoký štandard ubytovacích služieb dopĺňa jedinečná  gastronómia v hotelovej a la carte reštaurácii a wellness centrum s neopakovateľným výhľadom na Velické pleso. Hotel sa snaží vyjsť v ústrety aj menej náročným turistom, pre ktorých poskytuje ubytovanie v turistickej ubytovni s kapacitou 12 lôžok.

Horský hotel Sliezsky dom je vďaka svojej výnimočnej polohe a komplexnosti služieb vhodný pre každého, kto hľadá oddych a súkromie mimo tradičných turistických centier. Výborné podmienky poskytuje aj na organizáciu rodinných osláv, svadieb a firemných eventov. V letnom období je pre hostí k dispozícii aj samoobslužná reštaurácia a vonkajšia terasa s výhľadom na Velickú dolinu.

Ubytovanie v srdci najväčších slovenských hôr

ubytovanie izba horský hotel

Vyberte si komfortné ubytovanie v rôznych typoch izieb, kde si oddýchnete s celou rodinou. Dokážeme pohodlne ubytovať až 125 hostí. Vítaní sú u nás aj domáci miláčikovia.

Najnižšiu cenu ubytovania garantujeme pri rezervácii cez našu webstránku.

ubytovanie horský hotel
reštaurácia kvalitná gastronómia

Výborná gastronómia

Základom vynikajúcej hotelovej kuchyne sú klasické tradičné jedlá pripravované netradičným spôsobom. Celoročne je hosťom k dispozícii hotelová reštaurácia, počas letnej sezóny otvárame v tesnej blízkosti hotela aj samoobslužnú reštauráciu Sliezsky domček a karavan.

Zažite skvelý teambuilding v Tatrách

Skvelý teambuilding  v hoteli Sliezsky dom, Vysoké Tatry

Na firemné akcie sú k dispozícii dve školiace miestnosti s komplexnou technikou. V spolupráci s horskými vodcami vám zabezpečíme originálny a hlavne nezabudnuteľný tatranský teambuilding.

V zime vám zapožičiame snežnice a sánky. Ak bude počas návštevy nášho hotela nepriaznivé počasie, máte k dispozícii stolný futbal, hernú konzolu a rôzne spoločenské hry v lobby bare.

Samozrejmosťou v našom hoteli je aj každodenné upratovanie.

Skvelý teambuilding  v hoteli Sliezsky dom, Vysoké Tatry
Hotel Sliezsky dom podporuje Alenu Procházkovú

Podporujeme slovenských športovcov

Alena Procházková – víťazka v celkovom hodnotení Svetového pohára v behu na kolieskových lyžiach a dvojnásobná držiteľka FIS Krištáľového Glóbusu. Rezort Salamanda a Sliezsky dom vytvorili Alene Procházkovej podmienky na trénovanie, vďaka ktorým dosahuje úspechy! Gratulujeme!