Sliezsky dom - Batizovské pleso

Turistická trasa Sliezsky dom - Batizovské pleso, Vysoké Tatry

O túre:

Vhodná pre: začiatočníkov aj pokročilých turistov
Dĺžka túry: 3,4 km
Prevýšenie: 303 m
Celkový čas túry (tam a späť): 3 h
Prístupnosť LETO / ZIMA: otvorená počas obdobia bez zimnej uzávery ( 01.06 - 31.10. )
Potrebujete  horského vodcu  ( mimo značený chodník )
Značený chodník: červená značka zo Sliezskeho domu (Tatranská magistrála)

SO SEBOU SI ZOBERTE:

  • Desiatový balíček (balíček proti hladu aj smädu vám pripravíme priamo v hoteli)
  • Turistické paličky (výborný doplnok, ktorý šetrí kĺby a kolená)
  • Turistickú mapu (s ňou isto nezablúdite a spoznáte všetky zaujímavosti v okolí)
  • Ďalekohľad (aby vám neunikol žiaden kamzík, svišť, rys alebo dokonca medveď)

Ponorte sa do ticha Batizovskej doliny

Spoznajte ozajstné Vysoké Tatry – bez hluku a stôp človeka, v prekrásnej divej doline len pár desiatok minút od nášho hotela Sliezsky dom. Užite si očarujúce výhľady počas trojhodinovej prechádzky do jednej z najpokojnejších tatranských dolín, ktorú zvládne aj turista – začiatočník.
Batizovské pleso (1884 m) sa nachádza na úpätí Gerlachovského štítu v Batizovskej doline. Má rozlohu 3,5 ha a hĺbku 12 m. Z plesa vyteká Batizovský potok.

Prístup je od Sliezskeho domu po Tatranskej Magistrále, sledovať treba červenú značku.

Čo uvidíte:

Kamzíky pod Gerlachom

Vyberte sa na príjemnú vychádzku z Velickej do Batizovskej doliny a nezabudnite si vziať ďalekohľad alebo aspoň fotoaparát. Kým obídete masív Gerlachovského štítu od Sliezskeho domu z východu na západ, uvidíte nielen krásny výhľad do Popradskej kotliny, ale aj našich štvornohých susedov kamzíkov, ktorí sa na úbočí Gerlachu pasú. Stačí, aby ste boli ticho – v zime sa bez strachu prejdú až k nášmu hotelu.

Žulou vydláždený chodník s červenou značkou vás prevedie popod Gerlachovský kotol a v Batizovskej doline možno natrafíte na horského vodcu s odvážlivcami, ktorí sa vracajú z výstupu na vrchol Gerlachu.

Neobyčajný Kostolík

Tatry sú plné nevšedných skál a vrcholkov. Kostolík (2261 m) je špicatý vrchol v strede Batizovskej doliny, ktorý pripomína gotický chrám. Vznikol pôsobením ľadovca, ktorý ho kedysi obkolesoval zo všetkých strán. Takéto skalné prvky sa nazývajú numamity a sú zriedkavé.

Pokochajte sa pohľadom na toto obľúbené, no občas nebezpečné lezecké miesto. Jedna z lezeckých ciest sa stala v roku 1933 osudnou známemu tatranskému horolezcovi Wieslawowi Stanislawskemu, ktorého našli pod Kostolíkom mŕtveho spolu so spolulezcom Wojnarom. Dodnes nie je známa príčina ich smrti, ale jedna z verzií hovorí, že to bola nešťastná náhoda. Zrejme sa im podarilo zvládnuť prvovýstup ťažkou cestou, no pri prezúvaní na vrchole sa Stanislawskému pošmykla noha a nanešťastie sa obaja zrútili. Keď Stanislawského našli, mal iba jednu topánku.

Obrova nákova na Končistej

Končistá (2537 m) je siedmy najvyšší tatranský štít. Na jej vrchole dramaticky tróni zvláštne tvarovaný kameň. Má viacero názvov – Kovadlina, Konská hlava, Nákova. Známa tatranská povesť hovorí, že túto nákovu vlastnil obor, ktorý ňou chcel rozdrviť Tatry – vraj preto, že mu konkurovali svojou výškou.

Z Batizovskej doliny uvidíte východnú stenu Končistej, ktorá má 400 m. Hovorí sa, že práve vrchol Končistej je jedno z najkrajších vyhliadkových miest v Tatrách. Vylezte na ňu s našimi horskými vodcami.

Pleso plnené potôčikov

Batizovské pleso je najkrajším kúskom Batizovskej doliny. Názov plesa aj doliny je odvodený od podtatranskej obce Batizovce, ktorá bola založená komesom Batyzom už v 13. storočí.

Batizovské pleso je väčší brat toho ,,nášho“, Velického.  Hlboké je až 9 m (dvakrát viac než Velické) a má 3,5 ha. Prejdite sa okolo jeho brehu k 11 m vysokému skalnému prahu, ktorý mu uzatvára cestu z doliny. Stekajú po ňom iba kaskády batizovských vodopádov.

Zaujímavosťou je, že pleso nemá žiaden stály viditeľný prítok. Napĺňa sa prostredníctvom malých potôčikov tečúcich pod žulovými balvanmi. Je tu také nádherné ticho, že potôčiky budete určite počuť.