Prírodná liečba: hotel na horách ako cesta pre alergikov

liečba alergie hotel na horách

Milióny ľudí na celom svete trpí alergiami. Práve tí, ktorým sa zhoršuje dýchanie hlavne v čase jarných mesiacov, musia pri cestovaní dbať na výber miesta pobytu. Určite nechcú, aby im to celé kazilo kýchanie, kašľanie či iné alergické prejavy. Ste alergik a plánujete výlet? Ak premýšľate, kde je najmenšia pravdepodobnosť, žeby vám hrozili alergické reakcie, určite sa vydajte do hôr. 

Čo je to alergia?

Vo všeobecnosti sa alergia vyskytuje, keď imunitný systém tela určitú látku (tzv. alergén) ,,vyhodnotí“ ako škodlivú a extrémne na ňu reaguje. Táto imunitná odpoveď vedie k rôznym príznakom a môže postihnúť rôzne časti tela - najčastejšie kožu, tráviaci trakt či dýchací systém. Práve ten je náchylný na rôzne trávy, pele a iné alergény vyskytujúce sa v prírode. Zrazu je váš nos plný, tečie vám z neho, kýchate, kašlete. Alebo sa vám to prejaví na očiach začervenaním a svrbením. Niekedy alergén vyvoláva aj pocit brnenia či svrbenia v ústach, opuch pier alebo jazyka.

Prečo práve my?

Paradoxne, obyvateľstvo v rozvinutejších a bohatších regiónochvyšší výskyt alergií ako ľudia v rozvojových regiónoch. Je to zvláštne, pretože v rozvinutých krajinách máme vo všeobecnosti prístup k čistejším potravinám a vodesme menej vystavení environmentálnym patogénom a nečistotám, ktoré by mohli spôsobiť alergie. Existuje tu ,,tzv. hygienická hypotéza“. Tá naznačuje, že vyvíjajúci sa imunitný systém, ktorý je v príliš sterilnom prostredí, nie je v podstate ,,dostatočne zaneprázdnený“ baktériami, vírusmi a inými patogénmi, a preto sa stáva hyperaktívnym a útočí na neškodné bunky.

Kde hľadať úľavu od príznakov alergie?

Senná nádcha alebo astma aktuálne patria k najrozšírenejším formám alergie, dosť často sa vyskytujú už u malých detí. Tento novodobý jav je pravdepodobne spôsobený zmenami životného prostredia a životného štýlu, ako je obmedzené cvičenie, viac času stráveného v interiéri, zvýšené zameranie sa na hygienu a zmeny stravovania, ktoré menia mikrobiálnu situáciu v čreve. 

Výlet do hôr môže byť vítanou úľavou pre tých, ktorí trpia práve týmito alergiami. Hotel Sliezsky dom má prvenstvo ako najvyššie položený štvorhviezdičkový hotel na Slovensku. Príroda v jeho okolí disponuje okrem krásnych miest aj liečivými účinkami práve pre ľudí s alergiami. V nadmorskej výške 1670 m n. m. sú potenciálne alergie na vysokohorské stromy oveľa nižšie ako na stromy, ktoré kvitnú v nižších polohách. Vyššia nadmorská výška tiež ponúka menšiu vlhkosť, čo vedie k zníženiu koncentrácie roztočov a plesní. 

Peľ, ktorý spôsobuje sennú nádchu, zvyčajne pochádza z tráv, stromov a burín ako napríklad ambrózie alebo brezy, ktoré sa však vo vysokých nadmorských výškach nevyskytujú. Preto  vaše príznaky môžu byť slabšie alebo žiadne.

Aj naši hostia dávajú týmto tvrdeniam za pravdu,,Je len jedno miesto...hotel Sliezsky dom je už pár rokov pre nás záchranou pred peľom. Je liekom na synovu alergiu a astmu.“ Okrem toho si cenia personál a služby u nás: ,, Veľmi pekne ďakujeme všetkým, menovite pani Lívii ako aj všetkým ostatným, ochotným recepčným, čašníkom, ktorým aj po celodennej šichte zostal úsmev na tvári aj večer, skrátka všetkým. Toto miesto je raj na zemi a vďaka ľuďom, ktorí sa o neho starajú, sa tu ľudia môžu zastaviť a vychutnať si to tu.“

Či už spadáte do skupiny alergikov vy alebo vaše dieťa, je pre vás hotel na horách ako Sliezsky dom tou správnou voľbou. Okrem super služieb, oddychu a aktivít, ktoré hotel ponúka, si na tomto čerstvom tatranskom vzduchu užijete pobyt bez smrkaniainých alergických prejavov.