Pravidlá a bezpečnosť pre cyklistov vo Vysokých Tatrách

cyklista vysoké tatry

Aj keď Vysoké Tatry navštevujú hlavne peší turisti, veľa tratí je prispôsobených aj jazde na bicykli. Tatranský národný park privíta s radosťou všetkých, ktorí chcú spoznávať krásy jeho prírody, dôležité je však, aby vedeli, aké sú pravidlá a prípadne obmedzenia, nastavené hlavne kvôli ochrane prírody a bezpečnosti, či už turistov alebo cyklistov samotných. Čo môžete a čo nie, aby sa letná dovolenka na bajkoch v Tatrách neskončila katastrofou?

Povolené trasy

Cyklistika je povolená len na vybraných trasách a cestách. Ak máte cestný bicykel, viete sa bicyklovať medzi tatranskými osadami, na ďalších povolených tratiach odporúčame  horský bicykel. Ak ste si nie ste istí typom bicykla či výbavou, navštívte priľahlú požičovňu bicyklov a elektrobicyklov v Tatrách, nech vám poradí a poprípade aj prenajme spoľahlivý bicykel do horského terénu. Medzi najznámejšie cyklotrasy v kopcoch patria napríklad niektoré úseky Tatranskej magistrály, trať  zo Starého Smokovca na Hrebienok, alebo pre cyklisticky zdatných trasa Tatranská Polianka – horský hotel  Sliezsky dom. Každopádne celý zoznam cyklotrás v tejto oblasti nájdete na stránke TANAP-u. Vjazd do vysokohorského terénu a TANAP-u mimo vyznačených cyklotrás je zakázaný a hrozí vám finančná pokuta. Vedie to totiž k erózii pôdy, rušeniu zveri, poškodeniu rastlín atď. Nehovoriac, že môžete riskovať aj svoj život strmým pádom do roklín či žľabov.

Sezónne obmedzenia

Niektoré cyklotrasyprístupné len od 1. júna do 31. októbra. V zime alebo v čase ochrany prírody môžu byť úplne uzatvorené. Taktiež platí, že na sprístupnených horských cyklotrasách by sa malo jazdiť len počas dennej doby, nie za tmy.

Cykloturistika Vysoké Tatry

Rešpektovanie prírody a pravidiel TANAP-u

Nielen pre cyklistov ale pre všetkých návštevníkov vysokotatranskej prírody existujú pravidlá, aby sa predišlo poškodeniu rastlín, životného prostredia a  nespôsobili úhyn živočíchov. Už aj malé deti vedia, že hádzanie odpadkov do prírodynarúšanie pokoja a ticha, napr. ohňostrojmi, svetelnými a zvukovými efektami je zakázané. Čo sa týka živočíchov, mali by ste sa zdržať ich kŕmenia. Naviac platí, že na cykloturistických trasách a na vyhradených miestach pre jazdu na bicykli, ktoré sú vedené aj ako turistický chodník je cyklista povinný prispôsobiť jazdu tak, aby neohrozil pešieho turistu.

Bezpečnostné odporúčania pre cyklistov

Pred samotným vyrazením na cyklotúru, si skontrolujte stav bicykla hlavne brzdy, plášte, reťaz a osvetlenie. Do batohu si pre istotu hoďte aj malú pumpu v prípade potreby dofúkať koleso.  Ak ste prvý krát na zvolenej trase, odporúčame dať si cyklistickú mapu do mobilu, najlepšie aby ste sa k nej vedeli dostať aj offline. Vaša a vašich detí bezpečnosť je vždy prvoradá, preto nasaďte deťom povinne prilbu, rovnako dôležité je mať aj funkčné osvetlenie a reflexné prvky, zvonček. Prispôsobte rýchlosť a jazdu terénu, viditeľnosti a počasiu. Každopádne stať sa môže hocičo - ak chodíte na bicykel do hôr pravidelne,  zaobstarajte si poistenie na športové aktivity v horskom teréne. Aby ste sa vyhli nejakému nepríjemnému zážitku zvážte aj vlastné sily a nepúšťajte sa do náročných cyklotrás. 

Cyklistiku vo Vysokých Tatrách sa oplatí zažiť. Spravíte niečo pre svoje zdravieza kratší čas spoznáte zákutia tatranskej prírody. Tá je však natoľko vzácna, že si vyžaduje rešpektovanie špecifických pravidiel a bezpečnostných opatrení. Základom je dodržiavanie pokynov Správy TANAP-u, miestne značenie, nevstupovať na zakázané územia a nenarúšať biotopov. Ak máte toto na mysli, nič vám nebráni pokoriť Sliezsky dom alebo iné vysokohorské ubytovanie na bicykli. Prajeme veľa bezpečne našliapnutých kilometrov do vašich pedálov.