5 najkrajších turistických trás v našom okolí

sliezsky dom velické pleso

Hotel Sliezsky dom a jeho okolie ponúkajú hneď niekoľko dôvodov, prečo si vybrať túto destináciu na turistiku. V prvom rade je to poloha v nádhernej prírode. Hotel Sliezsky dom sa nachádza v srdci Vysokých Tatier, čo je jedna z najkrajších horských oblastí v Európe. Jeho okolie ponúka úchvatné výhľady na vysoké štíty, jazerá a horské potoky, čím poskytuje ideálnu voľbu na turistiku, teambuilding, rodinné aktivity a relax v prírode. Hotel Sliezsky dom má bohatú históriu a je jedným z najstarších horských hotelov v Tatrách. Jeho tradícia a čaro miesta mu pridávajú jedinečnosť. Okrem svojej špeciálnej polohe poskytuje aj komfortné ubytovanie a kvalitné služby pre svojich hostí. Súčasťou hotela je reštaurácia, kde sa podávajú tradičné slovenské jedlá, ale aj jedlá medzinárodnej kuchyne. Hotel ponúka tiež možnosti relaxácie a oddychu a hostia sa môžu po náročnom dni v prírode zrelaxovať v saune alebo si užiť relaxačné masážne procedúry.

Rozmanitosť turistických trás

V okolí hotela Sliezsky dom je množstvo turistických trás rôznej obtiažnosti, čo umožňuje návštevníkom vybrať si tú správnu podľa svojich preferencií a fyzickej kondície. Od nenáročných prechádzok po náročné výstupy na vrcholy, každý nájde trasu podľa svojich schopností.

Túra Hrebienok – Sliezsky dom 

Hrebienok je turistické stredisko v nadmorskej výške 1 285 m n. m., nachádzajúce sa nad Starým Smokovcom na úpätí Slavkovského štítu. Okrem toho, že slúži ako obľúbené lyžiarske stredisko, je tiež východiskovým bodom do Malej Studenej doliny, Veľkej Studenej doliny a na Slavkovský štít. 

Plán cesty: Z Hrebienka sa vydáte smerom na Sliezsky dom. Cesta vedie cez lesný chodník až po kosodrevinu a pokračuje popod štíty, čo ponúka úžasné výhľady na Poprad a okolité obce. Nakoniec sa dostanete až k horskému hotelu Sliezsky dom.

Charakteristika túry:

 • Vhodná pre: začiatočníkov aj pokročilých turistov
 • Prevýšenie: 385 m (dohromady)
 • Celkový čas: 3 hodiny a 20 minút
 • Prístupnosť: Trasa je otvorená počas obdobia bez súvislej snehovej pokrývky a nie je na nej potrebný horský vodca.

Sliezsky dom – Batizovské pleso

Spoznajte ozajstné Vysoké Tatry – bez hluku a stôp človeka, v prekrásnej „divokej“ doline len pár desiatok minút od hotela Sliezsky dom. Užite si očarujúce výhľady počas trojhodinovej prechádzky do jednej z najpokojnejších tatranských dolín, ktorú zvládne aj turista  začiatočník. Batizovské pleso (1884 m) sa nachádza na úpätí Gerlachovského štítu v Batizovskej doline. Má rozlohu 3,5 ha a hĺbku 12 m. Z plesa vyteká Batizovský potok. Prístup je od Sliezskeho domu po Tatranskej Magistrále, sledovať treba červenú značku.

Charakteristika túry:

 • Vhodná pre: začiatočníkov aj pokročilých turistov
 • Dĺžka túry: 3,4 km
 • Prevýšenie: 303 m
 • Celkový čas túry (tam a späť): 3 h
 • Prístupnosť LETO / ZIMA: otvorená počas obdobia bez zimnej uzávery(01.06-31.10.)
 • Značený chodník: červená značka zo Sliezskeho domu (Tatranská magistrála)

Sliezsky dom – Kvetnicové pleso

Kvetnicové pleso je situované v strede Velickej doliny. Dlho sa považovalo za občasnú kaluž a jeho význam postupne vyprchával. Dokonca v júni 1958 úplne vyschlo. Aj v súčasnosti je jeho existencia ovplyvňovaná poveternostnými podmienkami. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 812 m n. m. nad Velickým vodopádom. Podľa geológov predstavuje skromný pozostatok veľkého morénového jazera.

Charakteristika túry:

 • Ideálna pre: začiatočníkov aj pokročilých turistov 
 • Celková dĺžka trasy: 45 minút 
 • Prístupnosť LETO / ZIMA: otvorená počas obdobia bez zimnej uzávery (01.06 - 31.10.) Nepotrebujete horského vodcu.

Plán cesty: Turistický chodník vedie okolo Kvetnicového plieska po zelenej turistickej značke zo Sliezskeho domu na Poľský hrebeň. Zo Sliezskeho domu cesta vedie pozdĺž ľavej strany Velického plesa (1665,5 m n. m.), Velického vodopádu a pokračuje stúpaním pod skalným prahom Večný dážď na terasu doliny známu ako Kvetnica. Ďalej pokračuje miernym stúpaním okolo Dlhého plesa (1929 m n. m.) až do záveru Velickej doliny.

Sliezsky dom – Východná vysoká

Poľský hrebeň predstavuje významné sedlo na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Turistický chodník označený zelenou farbou vedie z Tatranskej Polianky do Lysej Poľany. Od Sliezskeho domu vyrazíte na túru smerom k Poľskému hrebeňu.

Charakteristika túry:

 • Vhodná pre: skúsených turistov 
 • Prevýšenie: nahor: 1230 m, nadol: 1195 m 
 • Celkový čas túry: 3 hodiny a 40 minút
 • Prístupnosť LETO / ZIMA: otvorená počas obdobia bez zimnej uzávery (01.06 - 31.10.). Nepotrebujete horského vodcu.
 • Plán trasy: Sliezsky dom (1670 m) – Poľský hrebeň (2200 m, 2 hodiny) – križovatka pod Poľským hrebeňom (15 minút), návrat tou istou cestou (1 hodina a 25 minút).

Tatranská Polianka - Sliezsky dom 

Populárna a nenáročná turistická trasa z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom je obľúbená medzi návštevníkmi. Začína sa v Tatranskej Polianke, kde je možné pohodlne prísť električkou alebo využiť menšie parkovisko pri ceste. Po výstupu z Tatranskej Polianky nájdeme šípku naľavo od Poliankova, ktorá nás usmerní na cestu smerom k Sliezskemu domu. Priemerný čas výstupu na horský hotel je 2 hodiny a 10 minút, počas ktorých sa budete pohybovať po lesnom chodníku, miestami v hustom lese a miestami s krásnymi výhľadmi. Okrem lesného chodníka tu vedie aj asfaltová cesta, ktorá je však dlhšia, meria 6,8 km a slúži aj ako cyklochodník.

Charakteristika túry:

 • Vhodná pre: začiatočníkov
 • Prevýšenie: nahor: 1230 m, nadol: 1195 m 
 • Celkový čas túry: 2 hodiny a 10 minút

Ideálny hotel na horách

Výber hotela Sliezsky dom a turistiky v jeho okolí je pre milovníkov prírody a dobrodružstva ideálnou voľbou, ktorá poskytuje jedinečný zážitok v jednom z najkrajších horských prostredí nielen na Slovensku, ale aj v Európe.